Dbaj, by zawsze wyglądały jak nowe
Nasze tkaniny
Korzystamy z najlepszych materiałów dostępnych w Polsce i całej Europie (np. Włoszech, Grecji, Holandii). Poniżej zebraliśmy dla Was instrukcje, jak dbać o produkowane przez nas ubrania.
Wełna
Wełna jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Wyroby z niej wykonane charakteryzują się trwałością i elastycznością. Posiadają niezwykłe właściwości termiczne, zapewniając komfort użytkowania.
Wyroby wełniane nie wymagają systematycznego prania. Często wystarczy samo wietrzenie. Jeżeli potrzebujesz uprać wyrób wełniany, pierz ręcznie w letniej wodzie (max 30 stopni). Użyj płynu do tego przeznaczonego. Nie wyżymaj i nie wykręcaj. Płukanie powinno odbyć się w tej samej temperaturze co pranie. Susz na płasko w temperaturze pokojowej.
Jednym ze sposobów na przywrócenie formy zdefasonowanego produktu wełnianego jest jego bardzo delikatne naciąganie na mokro i na płasko. Polecamy przechowywanie swetrów złożonych w kostkę. Użycie wieszaków lub klipsów może spowodować trwałe odkształcenie.
Naturalną właściwością wełny jest jej pilingowanie. Zmechacenie można w prosty sposób usunąć golarką do ubrań. Aby jeszcze dokładniej usunąć zmechacenie, na zakończenie użyj rolki do ubrań.
Mocno zabrudzony płaszcz, sweter lub marynarkę najlepiej oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.
Wiskoza
Wiskoza jest włóknem pochodzenia naturalnego, a dokładnie z celulozy uzyskanej z drewna, ale samo włókno jest wynikiem procesów chemicznych. Mimo tego materiał doskonale oddycha i jest przyjazny dla skóry. Nie uczula, dobrze chłonie wilgoć i jest przewiewny.
Wiskoza ma szeroki zakres jakości. Jest idealna na lato, przynosi komfort podczas upałów, ale grubsza świetnie sprawdza się także zimą.
Wiskozę należy prać w niskich temperaturach (max 30 stopni), ręcznie lub w programie do delikatnych tkanin z niskimi obrotami. Warto przewrócić ubranie na lewą stronę.
Podczas suszenia zaleca się stosować metodę "na płasko", ponieważ pozwoli to uniknąć odkształceń.
Wiskozę prasuj w niskiej lub średniej temperaturze. Bawełniana ściereczka zapobiegnie wyświecaniu.
Zwróć uwagę czy wyrób możesz suszyć w suszarce bębnowej. Informację o tym znajdziesz na metce pielęgnacyjnej.
Denim
Denim jest tkaniną bawełnianą o skośnym splocie powstającą ze skręconej bawełnianej przędzy. Wykorzystywana jest w szczególności do produkcji dżinsów.
Materiał ten charakteryzuje się niezwykłą odpornością na zniszczenia, jednak należy pamiętać o jego prawidłowej konserwacji.
Podobnie jak w przypadku wełny nie zaleca się częstego prania jeansu.
Jeżeli produkt jeansowy wymaga wyprania, powinno odbyć się to w niskiej temperaturze (do 30 stopni).
Pierz swój denim w letniej wodzie, bez dodatku wybielacza czy płynów zmiękczających, które doprowadzić mogą do zmiany koloru materiału.
Zaleca się pranie na "lewej" stronie.
Bawełna
Bawełna to tkanina naturalna, bardzo miękka i przewiewna. Charakteryzuje się ona także wysoką higroskopijnością, co oznacza, że może wchłonąć określoną ilość pary wodnej bez efektu zmoczenia.
Istnieją różne rodzaje bawełny (m. in.: kreton, muślin, popelina, czy aksamit), które wymagają indywidualnej pielęgnacji. Z tego względu należy zawsze zwracać uwagę na metkę pielęgnacyjną z zaleceniami producenta. Tkaniny naturalne mają skłonność do kurczenia się. Bawełniany produkt może wykurczyć się nawet o 6%. Takie ubrania najlepiej prać w pralce na dedykowanym im programie, w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Producenci tkanin często zalecają suszenie na płasko, jednak odkształcenia na bawełnianych T-shirtach bardzo łatwo się rozprasowują. Moc dedykowana bawełnie to zazwyczaj 150-180 stopni.
Len
Len to materiał, który towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Ma on wiele pozytywnych właściwości, m.in. naturalność, wytrzymałość oraz bardzo dużą przewiewność. Jest to tkanina wybierana przez alergików oraz osoby chcące dokonywać świadomych wyborów w zgodzie ze środowiskiem. Pranie lnu powinno odbywać się ręcznie przy zastosowaniu chłodnej lub letniej wody, nie wyższej niż 40 stopni. Wysokie temperatury wpływają na szybsze zużywanie się włókien.
Podobnie jak w przypadku wełny ciągnięcie, wykręcanie czy szorowanie spowoduje uszkodzenie i odkształcenie. Zaleca się suszenie na płaskiej powierzchni. Len wymaga prasowania w wysokiej temperaturze, od 180 do 200 stopni. Nie stosować wybielaczy i ostrych płynów chemicznych.
Cupro
Cupro to, podobnie jak wiskoza, materiał z odnawialnych surowców naturalnych. Jest przewiewne, miękkie w dotyku i higroskopijne. Jest też swojego rodzaju połączeniem jedwabiu i bawełny. Pięknie układa się na sylwetce, jest też mniej podatne na gniecenie się niż wiskoza. Zalecenie prania zależne jest od wykończenia tkaniny, dlatego warto zapoznać się z metką pielęgnacyjną. Producenci zazwyczaj zalecają pranie w pralniach chemicznych. Pranie w warunkach domowych powinno odbywać się ręcznie w letniej wodzie. Mokre cupro w znacznym stopniu zwiększa swoją wagę, dlatego zalecane jest suszenie na płasko.
Odzież puchowa
Zimowa odzież puchowa ceniona jest za bardzo dobre właściwości izolacyjne. Nasze kurtki i płaszcze wykonywane są z puchu gęsiego o wysokiej jakości, co zapewnia niezwykły komfort noszenia. Aby długo cieszyć się tymi produktami puchowymi, należy stosować się do wskazówek na metce pielęgnacyjnej. Kurtki puchowe mogą być prane wyłącznie z użyciem właściwego preparatu. Nie można tego robić zbyt często i powinno się to odbywać w wyspecjalizowanych pralniach chemicznych. Po każdym praniu pierze traci tłustą powłokę i spada jego sprężystość, dlatego odradza się prania wyrobów puchowych w pralce bębnowej.